Narodowe Święto Niepodległości

1 11 listopada 2020Jak co roku również w 102 Rocznicę Święta Niepodległości w imieniu  Pani Poseł Ewy Szymańskiej i Pani Senator Doroty Czudowskiej pracownicy biura złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wydarzenia związane z uzyskaniem wolności. W związku z pandemią w tym  roku nasze Święto Narodowe obchodziliśmy inaczej niż w poprzednich latach. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami, a na naszych ustach są słowa hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła…”

 

Biuro poselskie pracuje tylko w trybie zdalnym

Szanowni Państwo,

informujemy, że biuro poselskie z powodu pandemii COVID-19 od dnia 2-11-2020r. pracuje tylko w trybie zdalnym - pośrednim, tj. telefonicznie, mailowo, listownie.

Zapraszamy do kontaktu:

biuro poselskie Ewy Szymańskiej
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.tel. 538 317 278, 76 818 00 27, 607 806 461
adres: 59-220 Legnica, pl. Słowiański 1

42 lata temu usłyszeliśmy Habemus Papam

IMG 20201016 143347 resized 20201016 024540730Dzisiaj w rocznicę tego dnia  pamiętamy o naszym Świętym Papieżu Janie Pawle II, o naszym wielkim Rodaku.  Składając kwiaty pod pomnikiem wciąż pamiętamy o Twojej nauce, dziękujemy Ci Ojcze Święty.
W imieniu pani poseł Ewy Szymańskiej i senator Doroty Czudowskiej kwiaty złożyły asystentki Jolanta Kowalczyk  i Grażyna Majchrzyk.

 

Polkowice mają swojego Marszałka!

4 MarszalkowiPomnik Józef Piłsudskiego odsłonięto 19 września. Wydarzenie zgromadziło wielu uczestników: przedstawicieli władz miasta, władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, poczty sztandarowe, mieszkańców. Byli parlamentarzyści Zagłębia Miedziowego: poseł Ewa Szymańska, senator Dorota Czudowska a także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, czyniąca honor odpięcia szarfy. Po uroczystej Mszy świętej, przemówieniach, poświęceniu pomnika, odczytano apel pamięci i nastąpiło złożenie kwiatów.
Jak podkreślają pomysłodawcy budowy pomnika, polkowiczanie w 100-lecie Bitwy Warszawskiej, w 100-lecie Niepodległej otrzymali miejsce, gdzie mogą kultywować polskie święta narodowe i państwowe, otrzymali dar dla następnych pokoleń. Stojący na cokole wielki Polak niech przybliża polską historię, podtrzymuje pamięć o bohaterach, niech będzie wzorem, niech skłania do patriotycznego działania dla Polski.

 

Uroczystości w Świdnicy

1 1 1Biskup Marek Mendyk objął biskupstwo w Świdnicy. Uroczysty ingres do Świdnickiej Katedry miał miejsce 12 września, wśród wielu gości, również legniczan w tym  ważnym, podniosłym wydarzeniu uczestniczyła  poseł Ewa Szymańska.

Poniżej fragment z homilii ks. bp. Marka Mendyka, jakże trafna i gorzka diagnoza:
- Jesteśmy dziećmi czasów niespokojnych, pełnych nerwowych napięć. W jakimś stopniu dziedziczymy ducha i mentalność tego świata zżeranego przez aktywizm. Jest to świat, który chciałby od razu i we wszystkim widzieć efekty. Świat, który bardzo wierzy w swój intelekt, w swoje ręce, zdolność efektywnego organizowania, ale nie zawsze wierzy w potrzebę duchowego dojrzewania. Ten świat nie lubi ciszy, nie wierzy w moc Słowa, nie wierzy w potrzebę modlitwy. Odkrywamy w sobie postawę zabieganej Marty, która - owszem - troszczy się o Jezusa, ale po drodze traci to, co jest jedyne i najważniejsze. Są też w nas pragnienia Marii, aby być blisko Jezusa, by czerpać z Jego nauki, wybierać to, co jest istotne, to, co nadaje sens naszemu życiu i powołaniu - mówił, zachęcając do codziennej, cierpliwej medytacji słowa Bożego.


mat. i zdjęcia za: https://swidnica.gosc.pl/doc/6513984.Ingres-bp-Marka-Mendyka-do-katedry-swidnickiej

 

Dożynki w Legnickim Polu A.D. 2020

2W Legnickim Polu 6 września obchodzono święto plonów. Dożynki rozpoczęto Mszą świętą, w której uczestniczyli zaproszeni goście i mieszkańcy gminy, potem odbył się krótki koncert a kolejnym punktem programu był wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego spośród jedenastu zaprezentowanych przez gminne sołectwa. Do życzeń i podziękowań składanych rolnikom przez wójta gminy dołączyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Izabela Wańkowicz dyrektor biura poseł Ewy Szymańskiej i senator Doroty Czudowskiej skierowała  do obecnych kilka słów a  starostom dożynek przekazała okolicznościowe upominki.

 

   

W Jaczowie rok szkolny 2020/2021 z „wielkim otwarciem” nowego przedszkola i żłobka.

4Wójt Gminy Lesław Golba z dumą witał zaproszonych na inaugurację gości:  wszystkich, którzy przyczynili się do powstania placówki a także Kuratora Oświaty, posłów, kadrę i, oczywiście,  rodziców z dziećmi.  Poseł Ewa Szymańska przekazując dziecięce prezenty, pogratulowała tak pięknej i kolorowej inwestycji, życzyła wielu wspaniałych, dobrych chwil spędzonych tu przez dzieci
 i  ich opiekunów.

 

40 i 100 Lat!

IMG 4910W parafii pw. Św. Tadeusza Apostoła uczczono dwie rocznice. W niedzielę 30 sierpnia odbył się koncert upamiętniający 100-Lecie Bitwy Warszawskiej i 40-lecie powstania Solidarności, po którym została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Przed koncertem można było zapoznać się z wystawą „opowiadającą” Bitwę Warszawską.


W patriotycznym repertuarze, oprócz muzyki  w wykonaniu orkiestry dętej oraz chórów katedralnego i parafialnego znalazły się  cytaty z duchowych patronów Solidarności – Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kilka słów do zebranych skierowali  Bogdan Orłowski-Przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność, przedstawiciel Solidarności RI Bogusław Barnaś, parlamentarzystki poseł  Ewa Szymańska i senator Dorota Czudowska, sprawujące patronat nad wydarzeniem oraz jego organizator ks. Stanisław Araszczuk. Mszę świętą celebrowali dwaj kapłani w przeszłości bardzo związani z Solidarnością: ks. proboszcz Araszczuk
i ks. Marian Kopko  obaj odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. W to święto w kościele były  również obecne poczty sztandarowe NSZZ Solidarność kolejarzy, hutników, górników, harcerzy. Dziękujemy za przybycie panu Adamowi Babuśce – Staroście Legnickiemu, dyrektorowi legnickiej huty Michałowi Topolnickiemu, weteranom Solidarności sprzed 40 lat, pani Krystynie Sobierajskiej, Marianowi Stępniowi, Mieczysławowi Dembowiakowi, Józefowi Czyczerskiemu, Krystynie Marcinowskiej, Ireneuszowi Michalakowi  i dzisiejszym  działaczom związku i jego sympatykom. Dziękujemy wszystkim uczestnikom obchodów, którzy pielęgnują pamięć o Solidarności
 i podtrzymują tak niegdyś żarliwy ogień pragnienia wolnej i sprawiedliwej Polski.

Victoria 1920

1victoriaMamy wielkie święto, wielką rocznicę - 100 lecie Bitwy Warszawskiej- 100 lecie Wielkiej Wiktorii. Wiele osób i instytucji zaangażowało się w organizację obchodów: uroczystości, koncertów, widowisk plenerowych, wystaw, akcji informacyjnych.

Również w Legnicy parlamentarzyści uczcili bohaterów 1920 roku. W piątek, kwiaty w miejscach pamięci składała senator Dorota Czudowska, Grażyna Majchrzyk a w imieniu obecnych w sejmie posłów –Ewy Szymańskiej pani Izabela Wańkowicz- dyrektor biura, oraz Rafał Rajczakowski –asystent ministra Adama Lipińskiego. Były to: Obelisk Ofiarom Bolszewizmu(u. Gwarna/Muzealna), pomnik Jana Pawła II, tablica Smoleńska, tablica Węgierska w Rynku, tablica na ul. Libana – d. siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. W sobotę -15 sierpnia w legnickiej Katedrze w święto Maryjne odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez ks. Roberta Kristmana, głoszącego również homilię, po której poseł Ewa Szymańska, senator Dorota Czudowska i pan Rafał Rajczakowski  złożyli kwiaty pod płytą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Parlamentarzystki uczestniczyły również w koncercie patriotycznym zespołu Rota, nad którym patronat honorowy objęła poseł Ewa Szymańska, zorganizowany przez SPCHD w Legnicy, w Parafii NSPJ i 16 sierpnia w kolejnym koncercie Victoria 1920 na Zamku Królewskim w Warszawie.
100 rocznicę  przypomniano też w przestrzeni miasta.

 

Więcej artykułów…

Perfect Everything in Everyway