Państwowe Święto

2 zw1 Marca-Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 10 lat.
W tym roku skromne uroczystości, ograniczone zgromadzenia ale w wielu miejscach związanych z bohaterami tego dnia oddajemy im cześć.  W Legnicy, pod obeliskiem dla Ofiar Bolszewizmu złożyli kwiaty poseł Ewa Szymańska – również w imieniu senator Doroty Czudowskiej  oraz  Starosta Legnicki Adam Babuśka. W pobliskich Prochowicach na grobie Antoniego Rymszy ”Maksa” żołnierza Łupaszki pracownicy biura również złożyli kwiaty i zapalili  znicze. Poseł Ewa Szymańska Dzień Pamięci uczciła także we Lwówku Śląskim. To wypełnienie podstawowej powinności a jak powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, mamy bardzo wiele do zrobienia, musimy pomóc im powrócić:

 Żołnierze Wyklęci przed laty w sposób doskonały obowiązek wobec ojczyzny wypełnili. My dziś spełnijmy ten obowiązek wobec nich
I przejmujący fragment wiersza Przemysława Dakowicza Dokąd idziesz chłopczyku z tomu Łączka

...dokąd idziesz, chłopczyku.....
do taty
gdzieś tam
tatuś mój leży
biedny tatuś
położył się
położył i śpi
tatuś bandyta
pójdę go zbudzić
zawołam nie śpij tatusiu.....
przez błota
kałuże
opłotkami
idzie chłopczyk
bezsenny
wytrwały

dokąd idziesz chłopczyku
do Polski

"Mój świat. Moja modlitwa" - wystawa w Muzeum Miedzi

Krzysztof Okoń. Mój świat. Moja modlitwa - wystawę pod takim tytułem możemy obejrzeć w legnickim Muzeum Miedzi. Artysta z Krakowa prezentuje kilka swoich rzeźb i wiele obrazów w technice malarstwa na szkle. A tematyka? Tytuł mówi wszystko, Szanowny Widzu, przyjdź, naciesz oczy, sale napełnione ciszą, pięknem i modlitwą czekają. Poseł Ewa Szymańska z pracownikami biura podpisuje się pod zaproszeniem do muzeum (do kwietnia br.)


 http://muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-czasowe/938-krzysztof-okon-moj-swiat-moja-modlitwa

 

okon

Konkurs ogłoszony przez Marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek

Do 19 marca uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą nadsyłać prace na konkurs „Polskie serce pękło Katyń 1940”
Tegoroczny konkurs, ogłoszony przez jego  inicjatorkę - Marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek, przeprowadzany jest w trzech kategoriach:
Plastycznej -  zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu plakatu na temat związany
ze Zbrodnią Katyńską.


Literackiej - zadaniem uczestnika jest przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”.
Tekst piosenki - zadaniem uczestnika jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.


Zachęcamy do udziału! Wszelkie szczegóły, w tym regulamin i karta zgłoszenia znajdują się na stronie https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=98AFB3A3A8914206C1258668002DEB10

 

plakat katyn

Otwarcie szpitala modułowego dla chorych na Covid-19

otwrcie szpitala modulowego fot ewajak076W Legnicy powstał szpital modułowy dla  chorych na Covid-19, może przyjąć 96 pacjentów, zapewniając  im jak najlepszą opiekę medyczną.  W otwarciu ważnej placówki 12 lutego br. uczestniczyła poseł Ewa Szymańska. Powstały w 42 dni obiekt to rezultat współpracy wielu instytucji rządowych, samorządowych i biznesowych, ich przedstawiciele: Marszałek Sejmu RP – Elżbieta Witek, Wojewoda Dolnośląski, Wicemarszałek Województwa, Prezydent Legnicy, Starosta Legnicki, radni Sejmiku Dolnośląskiego nie kryli zadowolenia z takiego sukcesu. Szczególne słowa uznania kierowali do dyrekcji i personelu medycznego a także do Prezesa KGHM Marcina  Chludzińskiego za wkład finansowy i budowę szpitala.

 

Wozy, jak z obrazka

117012021Dwie drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Platerówki i Włosienia otrzymały samochody strażackie w ramach akcji "Bitwa o Wozy", rozegranej podczas lipcowej tury wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że jest to nagroda za najlepszą frekwencję podczas wyborów. Zwycięskiej gminie przysługiwałby jeden pojazd, tu wykorzystując środki własne i współfinansowanie wielu instytucji zakupiono drugi. Strażacy przygotowali uroczystość i poświęcenie wozów w niedzielę 17 stycznia. Poseł Ewa Szymańska wysłała listy gratulacyjne Wójtowi i nagrodzonym strażakom. Mieszkańcom-wyborcom należą się słowa uznania za mobilizację, zaangażowanie i tak "owocny" sukces frekwencyjny.

Więcej w relacji:

https://www.eluban.pl/wiadomosci/26927,gmina-platerowka-spelnione-marzenie-osp

 

 

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

sz2020

Paczki dostarczono!

m6W tym roku po raz kolejny podopieczni Stowarzyszenia Persona otrzymali mikołajkowe paczki od poseł Ewy Szymańskiej i senator Doroty Czudowskiej.  Ten miły zwyczaj pani senator zainicjowała wiele lat temu, od 2015 roku wspólnikiem tej akcji  została poseł Ewa Szymańska. „Kurierzy” – pracownicy biura przekazali  „pozytywną” przesyłkę dyrektor placówki Lucynie Krawczyk.

 

https://www.legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/16-fakty-legnica/36489-paczki-dla-podopiecznych-stowarzyszenia-persona
https://legnica.naszemiasto.pl/paczki-od-parlamentarzystek-prawa-i-sprawiedliwosci-w/ar/c15-8030169

 

Barbórka

IMG 20201204 135355 resized 20201204 030916396Święto górników. W tym roku górnicze tradycje odłożono, ale odprawiono  mszę św. i odznaczono zasłużonych. Poseł Ewa Szymańska, a w imieniu  Senator Doroty Czudowskiej - asystentka Grażyna Majchrzyk złożyły kwiaty  pod pomnikiem odkrywcy polskiej miedzi  w Lubinie Jana Wyżykowskiego.

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

1 11 listopada 2020Jak co roku również w 102 Rocznicę Święta Niepodległości w imieniu  Pani Poseł Ewy Szymańskiej i Pani Senator Doroty Czudowskiej pracownicy biura złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wydarzenia związane z uzyskaniem wolności. W związku z pandemią w tym  roku nasze Święto Narodowe obchodziliśmy inaczej niż w poprzednich latach. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami, a na naszych ustach są słowa hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła…”

 

Więcej artykułów…

Perfect Everything in Everyway