Laureaci konkursu

20220620 110504Nagrodzeni w konkursie historycznym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 gościli w biurze poselsko-senatorskim. Konkurs, współorganizowany przez poseł Ewę Szymańską i senator Dorotę Czudowską, dotyczył postaci Legnickiego Żołnierza Wyklętego - Majora Władysława Dybowskiego ps. Przemyski. Major Dybowski w tym roku otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Legnicy, jego historia to część powojennych losów Polski. Cieszy fakt, że młodzi ludzie chcieli ją poznać i osiągnęli bardzo dobre wyniki swojej pracy.

 

 

Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej

wejscie na rynekPo raz 14 pułkownik Artur Barański odebrał przysięgę od żołnierzy, którzy wstąpili w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięga, po uroczystej Mszy świętej w Katedrze, miała miejsce na legnickim rynku, w obecności licznie przybyłych mieszkańców, rodzin i znajomych żołnierzy, przedstawicieli służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz władz państwowych i samorządowych. Podczas powitania uczestników uroczystości, Dowódca Terytorialsów nawiązał do tradycji wojskowych oraz patrona Brygady, którym jest ppłk Ludwik Marszałek ps. „Zbroja”.

W tym doniosłym, ważnym w historii Legnicy i Polski wydarzeniu uczestniczyli posłowie Ewa Szymańska i Robert Obaz, senator Dorota Czudowska, europoseł Anna Zalewska, Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, członkowie Zarządu Miasta i radni, Starosta Legnicki, prezesi firm i instytucji wspierających WOT. Starosta Legnicki Adam Babuśka odczytał list Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Europosłanka Anna Zalewska odczytała list Mariusza Błaszczaka-Ministra Obrony Narodowej a Marcin Krzyżanowski wicemarszałek województwa przywołał hasło terytorialsów: Zawsze Gotowi. Zawsze Blisko, podkreślając, że to  zobowiązanie Terytorialsi wypełniają sumiennie, że można na nich polegać. Odbyło się wręczenie odznaczeń,  listów gratulacyjnych w towarzystwie rodzin żołnierzy i uroczysta defilada. Na koniec rynek stał się miejscem wojskowego pikniku, wspólnie spędzonego czasu mundurowych i cywilów.

 

Zaszczytna służba

szymanska mownicaJubileusz 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej a także Dzień Strażaka były świętowane w całej Polsce. Również w Legnicy, 20 maja w Sali królewskiej odbył się uroczysty apel zorganizowany przez Komendę Miejską PSP oraz Zarząd Powiatowy OSP. Obecna na akademii poseł Ewa Szymańska odczytała list od Elżbiety Witek-Marszałek Sejmu RP skierowany do strażaków, złożyła  gratulacje, serdeczne życzenia i podziękowania
za ofiarną, odpowiedzialną służbę. Głos zabierali licznie przybyli goście: J.E. ks. Biskup Andrzej Siemieniewski prezydent miasta, dowódcy jednostek PSP i OSP.
W czasie akademii wręczono nagrody, odznaczenia, medale oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Zaproszenie na diecezjalny kongres Rodzin

6 kongres 1

6 kongres 2

Kobiety Karpat Ukrainie

Min Malag 04Poseł Ewa Szymańska uczestniczyła w konferencji w Przemyślu, zorganizowanej  przez poseł Teresę Pamułę oraz Stowarzyszenie Kobiety Karpat. Głównym tematem konferencji, która odbyła się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej była szeroko zakrojona pomoc uchodźcom z Ukrainy, głównie kobietom i dzieciom. Uczestnikami konferencji byli parlamentarzyści z Polski, deputowani z Ukrainy ale także przedstawiciele resortów: finansów, rodziny oraz Funduszy i Polityki Regionalnej. Konferencję rozpoczęto wystawa fotograficzną ”Ukraina moimi oczami” a także prace dzieci - „małych uchodźców”, którzy trafili do Polski.

 

 

Dla Maluszków

zlobek wstega 2022W Kolonii Kołłątaja pod Chojnowem, dzięki rządowemu wsparciu z programu:  Maluch + 2021 powstał pierwszy gminny żłobek, nosi on nazwę „Arka Maluszka” i zapewni opiekę 50-orgu dzieciom. Bardzo oczekiwaną placówkę odwiedzili pierwsi goście, uroczyście przecięli wstęgę: poseł Ewa Szymańska, członek zarządu Województwa Tymoteusz Myrda,  starosta legnicki Adam Babuśka, wójt Andrzej Pyrz, dr Małgorzata Hasiewicz-dyrektor generalna Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego,  Bogdan Styrkowiec-przewodniczący Rady Gminy i dyrektor żłobka Agnieszka Sinkiewicz. Ksiądz Marek Osmulski z Chojnowa w obecności ks. Tomasza Aszurkiewicza obiekt poświęcił. Dzieci, których przybywa wraz z rozbudową gminnych osiedli już wkrótce będą uczęszczać  do wzorcowo zorganizowanego i wyposażonego żłobka.

https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/powiat-legnicki/37572-arka-maluszka-otwarta-foto
https://chojnow.pl/news/news/view/id/14029

 

 

Gościnnie w Karpaczu

ogolne 1Pani Izabela Wańkowicz dyrektor biura poseł Ewy Szymańskiej, w imieniu pani poseł wzięła udział w podsumowaniu warsztatów kulinarnych, pod nazwą :”Kuchnia Karkonoska”. Finał  warsztatów odbywał się  w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu, był okazją do podsumowania kulinarnych osiągnięć uczestników, wręczenia drobnych upominków. Warsztaty w Karpaczu były pierwszym etapem wspólnego polsko-czeskiego projektu.

W planach jest kontynuacja i kolejne etapy, które mają odbywać się zarówno w polskich  jak i czeskich szkołach a wsparcie projektu płynie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz polskich i czeskich władz samorządowych.

 

 

 

Między suszą a powodzią

Gminę Leśna, położoną na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą regularnie dotykają powodzie i susze. Wraz ze zmieniającym się klimatem zjawiska te, będą się nasilać. Dlatego tak ważne jest nie tylko zaplanowanie skutecznych działań adaptacyjnych, ale również zwiększenie świadomości mieszkańców regionu jak radzić sobie z tymi wyzwaniami. Pomóc w tym mają działania władz gminy, między innymi warsztaty, ankiety, konferencje.

W jednej z nich, inaugurującej projekt -5 kwietnia pod nazwą: „Dobre praktyki błękitno-zielonej infrastruktury” uczestniczyła dyrektor biura Izabela Wańkowicz, reprezentując poseł Ewę Szymańską.

Kolejne wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych

promesaW Raczkowej, w Gminie Legnickie Pole odbyło się przekazanie promes na  zakup 38  wozów strażackich  dla drużyn OSP z regionu. Zebrani przedstawiciele samorządu i strażacy odbierali promesy z rąk  Zastępcy Komendanta Głównego PSP Adama Koniecznego, Starosty Legnickiego Adama Babuśki  oraz parlamentarzystów: poseł Ewy Szymańskiej i senatora Krzysztofa Mroza. Wyposażenie w nowoczesne wozy to większe bezpieczeństwo i skuteczność pracy strażaków, większe bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Więcej artykułów…

Perfect Everything in Everyway